Festival AMAVET otvoril Týždeň vedy a techniky na Slovensku
(Bratislava, 9.11.2022)
Jubilejný 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022 pozná svojich víťazov. Pravdu povediac, víťazmi boli všetci účastníci už tým, že postúpili z krajských kôl súťaže na celoslovenské finále do Bratislavy. Svoje vedátorské projekty prezentovali pred odbornou hodnotiacou komisiou, zloženou z popredných zástupcov slovenských univerzít, Slovenskej akadémie vied a odborníkov z praxe. Festival AMAVET sa konal od pondelka 7. novembra do utorka 8. novembra 2022 a bol aj otváracím podujatím Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo v Zážitkovom centre vedy Aurelium.
Tých najlepších čakali už tradičné atraktívne ceny, ktoré AMAVET každoročne pripravuje pre víťazov – účasť na zahraničných súťažiach a prehliadkach po celom svete! V AMAVET-e si uvedomujú, že vedátorské projekty, projekty umu budúcich slovenských vedcov a technikov, nie sú možné bez konfrontácie so zahraničím už v mladom veku. Aj toto je dôvod, prečo súťaž FVAT AMAVET je pre účastníkov veľmi atraktívna. Organizačné, technické a najmä finančné zabezpečenie zahraničných súťaží nie je jednoduché. Preto jednou z dôležitých činností v AMAVET-e je aj získavanie partnerov a donorov na podporu mladých slovenských nádejí vedy a techniky. V tomto roku boli významnými Hlavnými partnermi Nadácia Allianz a Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.
Ide o nasledovné postupy na zahraničné súťaže a prehliadky: Súťaž Európskej únie pre mladých vedcov (EUCYS), Brusel, Belgicko. REGENERON International Science and Engineering Fair (ISEF), Dallas, Texas, USA. MILSET Expo-Sciences International (ESI), Mazatlán, Mexiko. Genius Olympiad, Syracuse, štát New York, USA. International Swiss Talent Forum, Nottwil, Švajčiarsko. Belgian Science-Expo, Liège, Belgicko. Exporecerca Jove MAGMA, Barcelona, Španielsko. Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji, Pardubice, Česko.
FVAT je Slovenským národným kolom súťaže Európskej únie pre mladých vedcov – EUCYS. Výhercovia národnej súťaže sú nominovaní na európske finále EUCYS. Súťaž EUCYS je vyhlasovaná Direktoriátom výskumu a inovácií Európskej komisie každoročne v októbri. Súťaž sa realizuje na úrovni národných kôl v 40 členských štátoch súťaže, ktoré vyvrcholia nasledujúci rok v septembri európskym finále.
FVAT je na Slovensku jedinou vstupnou bránou pre účasť na najprestížnejších svetových súťažiach vedeckých prác stredoškolskej mládeže ISEF (USA) a mnohých ďalších.
Celkové výsledky Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022 sú prílohou tlačovej informácie.
Počas podujatia sa konali Science talks najmä s osobami, ktoré mohli odovzdať súťažiacim osobné skúsenosti zo svojej „cesty“ k úspechu. V rozhovoroch o vede moderátor smeroval diskutujúcich k tomu, aby súťažiacim na svojich príbehoch ukázali jednu zo životných ciest ako sa stať úspešným vedcom, technikom alebo podnikateľom. Čo všetko treba preskákať a nezastať, prekonávať prekážky a smerovať k vytýčenému cieľu. Pritom ukázali, že veda nepozná hranice a naše poznanie a pokrok je výsledkom vedeckého bádania. Tých ciest je samozrejme veľa, každá je iná a rôznorodá, ale v jednom sú tie cesty rovnaké – dosiahnutie vytýčeného cieľa, prípadne ešte viac ako sme na začiatku očakávali. Nechýbalo ani online spojenie s mladým Slovákom Pavlom Bielikom do Zürichu o umelej inteligencii, presnejšie o certifikácii neurónových sietí, v čom je ich firma, kde je technickým riaditeľom, jednou z najlepších na svete. Z Londýna priletel osobne aj bývalý amaveťák Martin Holický, ktorý ešte len pre 8 rokmi bol na súťaži AMAVET ako študent v roku 2014 a dnes má v Londýne už 8 zamestnancov, ktorí mu pomáhajú pri úspešnom vývoji a výrobe technológie na identifikáciu plastového a textilného odpadu. Bývalý amaveťák Vlado Vaculík demonštroval v rozhovore ako vo svojej prevádzke Lab.cafe v Bratislave umožňuje začínajúcim vedátorom využívať laboratórium s pestrým technickým vybavením na realizáciu svojich nápadov, startupov. Bývalý spoluzakladateľ AMAVET-u Peter Gábriš prezentoval európsky projekt o zachytávaní dažďovej vody a jeho realizáciu na Slovensku. Ing. Lucia Bocková merala cestu z Úradu priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici, aby budúcim vedcom a technikom vysvetlila ako chrániť hodnotu myšlienok. Mladí ľudia prinášajú na súťaž FVAT novátorské projekty, ale všeobecné povedomie o priemyselnom vlastníctve je takmer nulové. Prítomní ocenili aj spestrenie rozhovorov vystúpením Michala Barbiera – trojnásobného majstra sveta vo fitness a čerstvého majstra sveta v pároch. Miško dokázal nielen pohybom svojho tela, ale aj sprievodným slovom, že „Aj pohyb je veda!“. Na to by budúci vedci pri svojej práci nemali zabúdať.
Stream z podujatia umožnil sledovanie aj tým, ktorí neboli priamo v Aureliu. Ohlasy na úspešný priebeh jubilejného FVAT prišli od mnohých „pozorovateľov“ a za všetkých uvedieme tento: „Milí kolegovia, dopozerala som video z FVAT a som nadšená. A trochu smutná, že som v Aureliu nemohla byť kvôli mojim vedeckohračkovým aktivitám na východe SR…S pozdravom Ing. Beata Puobišová, občianske združenie Vedecká hračka.“
Odkazy na vzhliadnutie atmosféry:
Otvorenie Týždňa vedy a techniky na Slovensku a 25. Festivalu vedy a techniky AMAVET https://youtu.be/ysMtse-OIuY
Science talks https://www.youtube.com/watch?v=Rd2aWsh_g5c
Vyhlásenie výsledkov https://youtu.be/Rd2aWsh_g5c?t=13719
Ján Nemec