„Naštartujme nový začiatok“

Projekt finančne podporený z grantového programu ŽSK na rok 2024 „Podaj mi ruku“

Námetom na zapojenie sa do tohto grantového programu bola aktuálna situácia v školskom roku 2023/2024, do ktorej sa naša škola dostala v dôsledku racionalizácie stredných škôl v SR a od 1. septembra 2024 sme sa zlúčili so Spojenou školou v Bytčici. Na základe toho sme pomocou tohto projektu začali riešiť otázky vzájomnej integrácie, aby sa zmiernilo napätie a podporila plynulosť prechodného obdobia.

Projekt bol zameraný na dva hlavné subjekty, ktorých sa spájanie škôl najmä dotýkalo – na žiakov a učiteľov. Pôvodne tri plánované bloky sa rozvetvili na štyri, z ktorých prvé tri sa uskutočnili ešte na pôvodnej pôde našej školy a posledná etapa projektu prebehla už v priestoroch novej školy.

       Prvý blok bol zameraný na našich pedagogických zamestnancov. Stretnutie viedol p. Mgr. Ladislav Baranyai, PhD., ktorý na základe výsledkov vopred zaslaného dotazníka viedol archetypovú sebareflexiu. Pedagogickí zamestnanci sa tak mali možnosť lepšie navzájom spoznať a na základe bližších charakteristík odhaliť, akým archetypom sú – idealistka, realistka, bojovníčka, opatrovateľka, milovníčka, hľadajúca, revolucionárka, tvorkyňa, vládkyňa, mágyňa, mudrcka, či šašo/šaška.

        Druhý blok bol zameraný na našich žiakov 1. a 2. ročníka a ich triednych učiteľov. Išlo
o tzv. facilitáciu tried pod vedením p. Mgr. Ladislava Baranyaia, PhD. Prebehol opäť priamo na našej škole. Facilitácie tried sa zúčastnili aj členovia školského parlamentu spolu s ich koordinátorkou. Pod vedením p. Mgr. Ladislava Baranyaia, PhD sa snažili prísť s návrhmi ako najlepšie sa prispôsobiť novým podmienkam. Na základe podnetu z tohto stretnutia sa uskutočnilo aj stretnutie priamo s členmi školského parlamentu vtedajšej Spojenej školy na Hlavnej 2, Žilina – Bytčica. Členovia oboch školských parlamentov sa zapojili do reflexie o procese zlučovania škôl a prezentovali veľa svojich otázok, podnetov a predstáv o ďalšom procese zlučovania škôl s cieľom uľahčiť tento proces pre svojich spolužiakov a zaujať v tomto procese partnerskú pozíciu aj vo vzťahu k pedagógom tak, aby to slúžilo k spoločnému dobru.

        Tretí blok bol zameraný na počiatočné zoznámenie a spoznanie sa pedagógov oboch zainteresovaných škôl. Stretnutie sa uskutočnilo na neutrálnej pôde – v Hoteli Slovakia. Stretnutie prebehlo v priateľskom duchu pod vedením  p. Mgr. Ladislava Baranyaia, PhD., ktorý zadával pedagógom špeciálne aktivity. Ich účelom bolo vytvoriť prostredie spoločného interaktívneho učenia sa zamerané na budovanie jednej pedagogickej komunity, ktorej členovia budú vnímaví na potreby jeden druhého, budú sa snažiť pozitívne na ne odpovedať, aby mohli tvoriť harmonický celok a radi chodili do práce.

        Posledná etapa tohto projektu sa uskutočnila už na pôde novej – zlúčenej školy Strednej odbornej školy podnikania a služieb, Hlavná 2, Žilina – Bytčica. Mali ju nastarosť členovia školského parlamentu, ktorí usporiadali spoločnú akciu pre všetkých žiakov pod názvom „Naštartujme nový začiatok.“ Zástupcovia z jednotlivých tried si pre ostatných žiakov pripravili rôzne aktivity, pomocou ktorých si mohli otestovať svoju športovú zdatnosť, overiť logické myslenie, či svoje vedomosti z matematiky, ale aj schopnosť čítať z pier a pod. Výstupom z tohto dňa sú malé suveníry pre žiakov symbolizujúce nový začiatok novej éry školy. Tieto suveníry v podobe prívesku boli vyrobené na 3D tlačiarni vo farbách školy. Cieľom tejto poslednej etapy projektu bolo udržať existujúce priateľstvá a položiť základy na vytvorenie nový        

Čo sa týka celkového zhodnotenia projektu, ukázal sa ako úspešný z hľadiska jeho realizácie, keďže sa dodržal časový harmonogram. Prínosom je aj pôsobenie výsledkov jednotlivých aktivít  a činností, či už na žiakov alebo učiteľov, a to na základe priamej spätnej väzby. Projekt mal flexibilnú štruktúru, ktorá umožnila úpravy a prispôsobenie sa aktuálnym potrebám a výzvam. Zo strany členov cieľovej skupiny bol projekt hodnotený pozitívne a z časti prispel k zlepšeniu momentálnej situácii.

Ing. Zuzana Bazgerová

                                                                                                                    koordinátorka ŠP